Basit Makineler

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Basit Makineler

Günlük hayatımızı kolaylaştırmak üzere kullandığımız aletlere basit makineler deriz. Kuvvetin doğrultusu, yönü değişerek çeşitli şekillerde hayatımızın içinde yer alırlar. Kuvvetten, yoldan, hızdan kazançlı çıkmak için kullandığımız bu makineler hepsinden aynı oranda kar etmemizi sağlayamaz. Kuvvetten kazanç sağladığımızı düşündüğümüzde zamandan ve hızdan kayıp yaşandığı görülür. Kuvvetin kazancı yükün kuvvete oranı olarak ifade edilir.

 

Kaldıraçlar da destek ortada ise kuvvet kolu yük kolundan büyük ise kuvvetten kazanç sağlanıp cisim ağırlığından daha küçük kuvvetle dengede kalabilir. Bu tip makinelere örnek olarak pense ve makası verebiliriz. Destek uçta ise bu tip kaldıraçlar kuvvet den tasarruf sağlar. Gazoz açacağı, el arabası bu tip dengeye örnek verilebilinir. Yük ve destek uçta ise kuvvetten kayıp yaşanırken hızdan kazanç görülür, cımbız ve maşa örneği verebiliriz.

 

Makaralar ise sabit bir eksen etrafında dönebilen makinalardır. Çevresinden geçen ipe göre sadece dönme hareketi yapabilen makaralara sabit makara denir. Kuvvetten kazanç yoktur. Hareketli makaralar ise hem dönen hem de yükselen makaralardır. Sürtünmeler önemli değil ise ipin farklı noktalarında gerileme kuvveti eşit olur. Palangalar hareketli ve sabit makaralardan oluşur. Kuvvet ile yük arasındaki ilişki makara gibi denge şartından bulunur. Eğik düzlem yükten daha az bir kuvvet ile cisimleri istenilen yüksekliğe çıkarmaya yardımcı olur. Kuvvetten kazanç sağlanırken yoldan kayıp yaşanır. Çıkrık yarıçapları farklı olsa da dönme eksenleri aynı sistemlerdir. Kıyma makinesi, el matkabı buna örnektir. İki dişli arasındaki mesafe vida adımı olarak adlandırılır. Vidayı döndürebilmek için uygulanan kuvvet vida tahtaya girerken kuvvetin yaptığı işe eşittir. Dişliler de ise dişlinin birine uygulanan kuvvet diğer dişliye iletilir. Dişliler aynı yöne döndüğünden devir sayıları birbirine eşittir her dişli diğerine göre ters yönde hareket eder, devir sayıları kendi yarıçapları ile ters orantılıdır. Kasnaklar ise dişli yerine ip ya da kayışla birbirine bağlıdırlar. Dönme yönleri kayışların bağlanama şekline göre farklılık gösterir.

Reklam Alanı 5

ÖSYM LYS SINAVI GERİ SAYIM
10 Haziran 2017 Cumartesi

Üye OlŞifremi Unuttum

SOLDA SABİT REKLAM
SAĞDA SABİT REKLAM