Düzgün Dairesel Hareket

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Düzgün Dairesel Hareket

Hareketli bir cismin dairesel şekilde, eşit uzaklıklara eşit aralıklarla ulaşması ile yaptığı hareket düzgün dairesel hareket olarak tanımlanmaktadır. Düzgün dairesel hareket esnasında cismin hız vektörüne dik açı ile hareket söz konusudur, ayrıca kesintisiz kuvvet uygulanması sonucunda meydana gelmektedir.

Düzgün dairesel hareket işleminde ve işlemlerinde mevcut bazı terimler aşağıda açıklanmıştır;

Yarıçap (r)               : Dairesel hareketin oluşturduğu dairesel yörünge yarıçapı r ile gösterilmektedir. Birimi SI sistemlerinde metre (m)’dir.

Periyot (T)               : Düzgün dairesel hareket yapan cismin başladığı noktaya tekrar geri dönmesine kadar geçen süre olarak açıklanabilir. Periyot birimi saniye (s) olarak kabul edilmektedir.

Frekans (F)              : Hareket halindeki cismin 1 saniyedeki aldığı yol frekans olarak adlandırılmakta olup, periyotun birimi 1/s veya Hertz (Hz) olarak alınmaktadır.

Çizgisel Hız (V)                   : Hareket eden cisim düzgün dairesel hareket yapıyorsa, oluşan daire üzerindeki cismin birim zamanda aldığı yol çizgisel hız tanımına denk gelmektedir.

Açısal Hız (w)                     : Cismin hareketinden oluşan dairenin yarıçapının vektörünün radyan cinsinden taramış olduğu alan açısal hızı ifade etmektedir. Açısal hızın birimi rad/s olarak kabul edilmiştir.

Merkezcil İvme ve Kuvvet          : Bir dairesel hareket söz konusu olduğunda hareket yönü sürekli değişirken hız sabittir. Yönün sürekli değişmesine sebep olan, hız vektörüne dik açıyla yapılan kuvvettir. Hareket esnasında uygulanan kuvvete merkezcil kuvvet (F), hareketle meydana gelen ivmeye de merkezcil ivme (A) denilmektedir.

Reklam Alanı 5

ÖSYM LYS SINAVI GERİ SAYIM
10 Haziran 2017 Cumartesi

Üye OlŞifremi Unuttum

SOLDA SABİT REKLAM
SAĞDA SABİT REKLAM