Elektroliz

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Elektroliz

Elektroliz konusunun başlangıcını basit bir deneyle başlayalım. Aşağıdaki şekilde anahtarlı bir düzenek ve düzeneğin içinde saf su bulunmaktadır. Saf su bulunan düzenekte anahtar kapansa bile lamba yanmaz, çünkü saf su iletken değildir. Ancak suyun içerisine iyonlarına ayrışabilen elementler atılır is anahtar kapandığında lamba yanar.

Akım geçişini sağlayan iyonlarına ayrılabilen elementlerin saf suya karıştırılmasının ardından yalıtkan olan suyun iletken hale gelmesi sırasında oluşan kimyasal olayların tümüne elektroliz adı verilmektedir.

  • Elektrolit; saf suya konularak eriyikleriyle suyu iletken haline getiren maddeler
  • Elektrot; elektrolit içerisindeki metal çubuklara verilen isimdir
  • Elektroliz kabı; elektroliz olayının gerçekleşmesinin sağlandığı kap, düzenektir.
  • Anot; üretecin pozitif ucuna bağlı olan elektrottur
  • Katot; üretecin negatif ucuna bağlı olan elektrottur

Hidrojen Kabı Nedir?

Hidrojen kabı, içerisinde hidrojen gazının bulunduğu elektroliz kabıdır. Suyun içerisindeki oksijen molekülleri sudan uzaklaştırılır ve hidrojen gazı bulunan sıvı ortaya çıkar. Bunun amacı, yük miktarının doğru ölçülmesini sağlamak içindir.

Hidrojen kapları paralel ve seri balama yöntemi ile birbirlerine bağlanabilmekte olup, düzeneğin birden fazla kaptan oluşması, saf hidrojen gazının elde edilmesi içindir.

Seri bağlanan hidrojen kaplarının tüplerinde toplanan yükler eşit miktarda olup, paralel bağlamada akım gücü farklı olacağı için toplanan yük miktarı her kapta farklı olmaktadır.

Bazı özel durumlarda paralel ve seri bağlanmış olan hidrojen kaplarını birbirlerine bağlamak ve sistemi iki şekilde de kurmak mümkündür.

Reklam Alanı 5

ÖSYM LYS SINAVI GERİ SAYIM
10 Haziran 2017 Cumartesi

Üye OlŞifremi Unuttum

SOLDA SABİT REKLAM
SAĞDA SABİT REKLAM