Kepler Kanunu

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Kepler Kanunu

Kepler Kanunu Alman astronom ve gökbilimci olan Johannes Kepler tarafından bir teoridir. Johannes Keplerin ortaya çıkarmış olduğu Kepler’in gezegensel hareket yasaları herkes tarafından tanınmaktadır.

Johannes Kepler’in ileriye sürdüğü Kepler Kanunu Newton’un ortaya attığı evrensel yerçekimi kuvveti teorisine da dayanak olmuştur. Gezegenlerin Güneş etrafında bulunan hareketlerini  Johannes Kepler üç kanunla açıklamıştır.

Yörüngeler Kanunu

Johannes Kepler Yörüngeler Kanunu’na göre her gezegenin odaklarından birinde Güneş’te yer alan elips şeklinde bir yörüngenin izlediği belirtilir.

Alanlar Kanunu

Kepler Kanunu içerisinde yer alan Alanlar Kanunu’na göre  gezegeni Güneş’e birleştiren vektör eşit zaman aralıkları çerçevesinde eşit alanları taramaktadır.

Gezegen Güneş’e yaklaşırsa daha hızlı hareket etmektedir. Güneşten uzaklaşan gezegenin hareketleri daha yavaş bir şekilde gerçekleşmektedir.

Periyotlar Kanunu

Periyotlar Kanunu’na göre bütün gezegenlerin ortalama yörünge yarıçapının küpü, periyodunun karesine oranının sabit olduğu belirtilir.  Gezegenin Güneş’e olan maksimum ve minimum uzaklığının toplamının yarısına “ortalama yörünge yarıçapı” adı verilmektedir.

Kepler Kanunu yapay uydular ile Güneş yörüngesinde yer alan bazı cisimlerin yaklaşık olarak yörüngelerini hesaplamak için ortaya atılan bir teoridir.

Kepler Kanunu görelilik ve diğer cisimlerin etkisi göz önünde bulundurulmaması halinde küçük cisimlerin büyük kütleli cisimler etrafına gerçekleştirdiği hareketleri hesaplamak için kullanılan oldukça kullanışlı bir yöntemdir.

Kepler Kanunu fizik teorilerine ve astronomiye meydan okumuş geçerliliği uzun yıllardan beri devam eden teorilerden biridir.

Reklam Alanı 5

ÖSYM LYS SINAVI GERİ SAYIM
10 Haziran 2017 Cumartesi

Üye OlŞifremi Unuttum

SOLDA SABİT REKLAM
SAĞDA SABİT REKLAM