Kuvvet

Reklam Alanı 4
Reklam Alanı 6

Kuvvet

Cisimlerin hareketlerini değiştiren tüm etkiler fizikte kuvvet olarak adlandırılmaktadır. Kuvvet ile duran cisim hareketlendirilir, hareketli cisim durdurulur ya da hareketli cismin hızı yavaşlatılır ya da hızlandırılır.

Kuvvet vektörel bir etki olmasından dolayı vektörlerin tüm özelliklerini taşımaktadır. Dinamometre ile ölçülebilen kuvvetin birimi newton (N)’dur.

  • Dinamometre bir çeşit kantardır. Esnek bir yaydan oluşan düzenek ucuna asılan cismin ağırlığı ile kuvvet doğru orantılıdır. Yaydaki uzama oranı cismin aşağıya doğru uyguladığı kuvveti ifade edecektir.
  • Bir cisme birden fazla uygulanan kuvvetler toplamı bizi bileşke kuvvete ulaştırır. Her bir kuvvet, bileşen kuvvet olarak adlandırılmaktadır.
  • Kesişen kuvvetler, bir noktada kesişen kuvvetlerdir. Birden fazla kesişen kuvvetlerin toplamı kesişen kuvvet bileşkesini oluşturmaktadır.
  • Bir cisme zıt yönde eşit şiddetle kuvvet uygulandığında kuvvetler dengeye ulaşır. Diğer bir değişle kuvvetlerin bileşkeleri sıfır olur.

Lami Teoremi

Dengede olan kesişen üç kuvvetin karşılarındaki açıların sinüslerine oranları sabit olmaktadır. Bu durum Lami Teoremi olarak adlandırılmaktadır. Lami teoremine göre büyük açının karşısındaki kuvvet küçük, küçük açının karşısındaki kuvvet büyüktür.

Etki – Tepki

Her etkinin karşısında zıt yönde ve eşit miktarda bir tepki olması durumu söz konusudur. Etki ve tepki kuvvetlerin büyüklükleri aynı olmakla birlikte yönleri zıttır.

Maddelerde Esneklik

Herhangi bir cisme bir kuvvet uygulandığında cismin şeklinde az miktarda ya da çok miktarda bir değişim oluşmaktadır. Yay gibi sert cisimler çekilirse uzar, sıkıştırılırsa kısalır. Süngerimsi cisimlerde şekil değişimi çok daha belirgin ve fazla olmaktadır.

Kuvvet uygulanıp şekil değişikliğine uğrayan cisim kuvvet ortadan kalktıktan sonra tekrar eski şekline kavuşuyorsa bu cisimler esnek cisimler olarak adlandırılmaktadır. Esnek maddeye uygulanan kuvvet arttıkça maddenin şekil değişikliği de doğru orantılı olarak artacaktır.

Reklam Alanı 5

ÖSYM LYS SINAVI GERİ SAYIM
10 Haziran 2017 Cumartesi

Üye OlŞifremi Unuttum

SOLDA SABİT REKLAM
SAĞDA SABİT REKLAM