Reklam Alanı 1

Mıknatıslar

Nikel, demir gibi metalleri kendisine doğru çekme özelliği olan cisimler mıknatıs olarak adlandırılmaktadır. Doğal mıknatıs bileşiği ise demir oksittir. Demir oksit bileşiği magnetik olarak bilinmekte ve doğal mıknatıs olarak kabul edilmektedir.

Mıknatıslar üç başlık altında incelenebilir,

Mıknatısların Kutupları

Mıknatısların çekme veya itme özelliğinin en çok olduğu yerleri uçları olmakla birlikte, mıknatısın şekli ne olursa olsun iki uç kutbu bulunmaktadır. Mıknatısı iple boşlukta asarsanız, mıknatıs kuzey-güney yönünde sabit durur. Kuzeyi gösteren yönü N, güneyi gösteren yönü ise S olarak adlandırılır.

İki mıknatıs arasındaki itme ve çekme özelliğinde aynı kutuplar birbirini iterken zıt kutuplar birbirini çekerler. Tüm mıknatıslar nikel, demir veya kobalt gibi maddeleri kendilerine çekerler. Cisim içerisinde bu maddelerden herhangi birinin alaşımı varsa o cismi de kendilerine doğru çekerler.

Mıknatıs Tek Kutuplu Olabilir mi?

İki kutuplu olan mıknatıs çubuğunu tam ortadan ikiye bölerseniz yine iki kutuplu iki küçük mıknatıs elde etmiş olursunuz. Yani tek kutuplu mıknatıs olması mümkün değildir.

Geçici Olarak Mıknatıslanma

Demir, kobalt, nikel gibi maddeler üç şekilde geçici olarak mıknatıs özelliği kazanabilirler;

SOLDA SABİT REKLAM
SAĞDA SABİT REKLAM